FAQ Contact Us

Dlaczego Polska musi poważniej traktować bezpieczeństwo na drogach

UNITED KINGDOM / AGILITYPR.NEWS / February 13, 2020 / Od 2007 roku Polska pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego ma jedną z najgorszych statystyk w Europie, na którą przypada 14% całkowitej liczby ofiar śmiertelnych w regionie, mimo że jej ludność stanowi zaledwie 8% ogólnej liczby mieszkańców w Europie. Eryk Biskupski, ekspert ds. bezpieczeństwa pojazdów w Brigade Electronics Polska, wyjaśnia, dlaczego należy zrobić więcej, aby poprawić w kraju bezpieczeństwo na drogach w celu zapobiegania niepotrzebnym wypadkom śmiertelnym i obrażeniom.

 

Według Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w latach 2002-2011 na polskich drogach zginęło ponad 51 tysięcy osób, a około 596 tysięcy zostało rannych. W rzeczywistości użytkownicy dróg dwa razy częściej tracą życie na polskich drogach w porównaniu do średniej europejskiej. Jest to trzy razy bardziej prawdopodobne w porównaniu z liderami bezpieczeństwa drogowego, takimi jak Niderlandy, Wielka Brytania i Szwecja.

 

Od 2005 roku Polska stara się powoli poprawić te statystyki poprzez szereg inicjatyw, w tym wdrożenie Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - GAMBIT 2005. Zidentyfikowano trzy główne obszary problemowe, w tym niebezpieczne zachowania użytkowników dróg, słaba infrastruktura drogowa i brak skutecznego systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego. Jednak pomimo pewnych sukcesów, bezpieczeństwo na drogach wciąż nie jest traktowane w Polsce wystarczająco poważnie, a wiele rodzin odczuwa tragiczne skutki utraty bliskich w kolizjach, których można zapobiegać.

W listopadzie 2019 roku w ciągu jednego weekendu podczas święta Wszystkich Świętych w 268 wypadkach drogowych zginęło 25 osób – co dowodzi, że bezpieczeństwo na drogach jest poważnym problemem, który wymaga uwagi kraju.

 

Ochrona osób najbardziej narażonych na śmierć lub urazy ma zasadnicze znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. W tym celu należy zmienić podejście, aby bezpieczeństwo ruchu drogowego stało się priorytetem dla każdego użytkownika drogi.

 

Stwierdzono, że szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo użytkownicy dróg, w tym piesi, rowerzyści i motocykliści, są najbardziej narażeni na śmierć w wyniku kolizji drogowej. Ponad 33% ofiar śmiertelnych było wynikiem przejechania pieszego, a 15-20% spowodowanych zostało przez zderzenia czołowe, w tym kolizje boczne na skrzyżowaniach i drogach wjazdowych lub zjazdowych.

 

Obecnie jednym z głównych problemów związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach w Polsce jest brak wdrożenia skutecznych strategii bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wprawdzie wzrosła liczba ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i odpowiednich szkoleń, to jednak często środki mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego nie przekonują zwykłych ludzi.

 

Ryzyko śmierci w wypadku drogowym z udziałem samochodu ciężarowego jest najwyższe w Polsce. Ponieważ liczba pojazdów na drogach wciąż wzrasta, rozwiązanie tego problemu polega na zaszczepieniu bezpieczniejszych zachowań i wdrożeniu bezpieczniejszych pojazdów w celu promocji lepszego zrozumienia, w jaki sposób można zapobiegać kolizjom. Szczególnie w branżach wykorzystujących samochody ciężarowe, takich jak spedycja, logistyka i budownictwo.

 

Chociaż Unia Europejska zwróciła się do państw członkowskich o zobowiązanie się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez jej politykę Wizji Zero – której głównym celem jest całkowite wyeliminowanie śmiertelnych ofiar wypadków drogowych – wdrożenie standardu bezpieczeństwa taboru drogowego w Polsce podobnego do Programu Certyfikacji Operatorów Taboru Samochodowego (Fleet Operator Recognition Scheme - FORS) w Zjednoczonym Królestwie, jeszcze ma nastąpić.

 

Mimo to operatorzy nadal mają obowiązek robić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić pełne przeszkolenie kierowców zgodnie z najlepszymi możliwymi standardami bezpieczeństwa oraz, że pojazdy są odpowiednio utrzymywane. Dotyczy to nie tylko taboru podróżującego po Europie, ale także taboru operującego poza Unią Europejską, gdzie normy bezpieczeństwa drogowego mogą być bardziej rygorystyczne.

 

Przykładem takiej polityki jest wdrożenie w Londynie Standardu Bezpośredniej Widoczności (Direct Vision Standard - DVS). Ta dyrektywa, wchodząca w życie od października 2020 roku, opiera się na widoczności kierowcy z szoferki. Wymaga, aby wszystkie pojazdy o masie powyżej 12 ton operujące lub podróżujące na terenie Wielkiego Londynu posiadały zezwolenie bezpieczeństwa w celu udowodnienia, że pojazd spełnia normy określone w dyrektywie. W przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymaganych norm, operatorzy będą zobowiązani do zapewnienia zgodności pojazdów poprzez aktualizację pojazdów według „Bezpiecznego Systemu”.

 

Martwe strefy pojazdów w znacznym stopniu przyczyniają się do kolizji, które powodują zgony lub obrażenia wśród zagrożonych użytkowników dróg. „Bezpieczny System” ma na celu wyeliminowanie martwych stref wokół samochodów ciężarowych poprzez zastosowanie urządzeń i sprzętu bezpieczeństwa. Obejmują one następujące elementy jako minimalny standard:

 

  • Kamery lub lusterka klasy V i VI
  • Ochrona boczna przed wjechaniem pod pojazd
  • Monitorowanie kamerami z podglądem 360°
  • Zewnętrzne naklejki ostrzegawcze
  • Słyszalne alarmy ostrzegawcze przy skręcaniu w lewo
  • Czujniki zbliżeniowe i ostrzeżenia dla kierowcy, a także system monitorowania kamerą po prawej stronie pojazdu

 

Chociaż londyński DVS wciąż znajduje się na etapie wstępnym, a pełny wpływ inicjatywy na zmniejszenie się liczby kolizji jest jeszcze nieznany, to jednak dowiedziono, że wyposażenie pojazdów w sprzęt bezpieczeństwa nie tylko pomaga kierowcom, ale również pomaga w zapobieganiu śmiertelnym wypadkom i urazom.

 

Dlatego wyposażenie w komercyjne systemy bezpieczeństwa, takie jak Backeye®360 Brigade jest opłacalną inwestycją w promowaniu bezpieczniejszych flot i bezpieczniejszych dróg. Te urządzenia do monitorowania z podglądem 360° pomagają kierowcom i operatorom bezpiecznie manewrować. Zamontowane na pojazdach kamery CCTV pomagają kierowcom dostrzegać martwe strefy i oferują pomoc w cofaniu poprzez dostarczanie na monitorze w czasie rzeczywistym podglądu wszystkiego znajdującego się w polu widzenia kamery, w tym rowerzystów i pieszych.

 

Ultradźwiękowe czujniki zbliżeniowe są idealne dla pojazdów poruszających się w ograniczonych przestrzeniach lub manewrujących przy niskich prędkościach. System wykrywania ostrzega kierowcę o znajdujących się w pobliżu przeszkodach, zarówno w ruchu, jak i stacjonarnych, a dźwiękowe i / lub wizualne ostrzeżenie w szoferce informuje kierowcę o odległości do przeszkody.

 

Chociaż do osiągnięcia proponowanego standardu Wizji Zero w Polsce jest jeszcze długa droga, to naszym obowiązkiem jako narodu jest zapewnienie, że robimy wszystko, co możliwe, aby zapobiegać ofiarom śmiertelnym i promować bezpieczeństwo na drogach.

About Us

Brigade Electronics jest światowym liderem na rynku urządzeń i rozwiązań bezpieczeństwa dla pojazdów i maszyn użytkowych.

 

Produkty Brigade ograniczają ryzyko kolizji, chroniąc innych zagrożonych użytkowników dróg przez redukowanie do minimum martwych stref, ułatwiając kierowcom bezpieczne manewrowanie.

 

Brigade Electronics została założona w 1976 roku przez Chrisa Hanson-Abbotta OBE i przedstawiła pierwszy w Europie sygnalizator cofania. Od tamtej pory firma jest pionierem w zakresie bezpieczeństwa pojazdów i maszyn użytkowych, wprowadzając nowatorskie produkty oraz rozwijając i patentując nowe technologie.

 

Asortyment produktów Brigade obejmuje systemy kamer z podglądem 360°, systemy kamer monitorujących, sygnalizatory cofania White Sound®, czujniki do wykrywania przeszkód, radarowe detektory przeszkód, samochodowe rejestratory cyfrowe.

Contacts

Harriette Conroy

harriette.conroy@pmwcom.co.uk

PMW Communications Ltd.

Phone: +44 1403 783400 ext. 211